Vitamini za zdravlje očiju su veliki doprinos da vaše oči budu zdrave na duži vremenski period. Vitamini za oči takođe pomažu u prevenciji mnogih bolesti očiju.
Neophodne vitamine možemo dobiti dobro izbalansiranom ishranom. Ali činjenica je da količina nezdrave hrane koju svakodnevno konzumiramo zauzima veći deo naše uobičajene dnevne ishrane.
Takođe, svakodnevni životni stres može zahtevati dodatnu ishranu. Dakle, suplementi su potrebni, vitamini za oči ispunjavaju potrebu za potrebnom ishranom i pomažu u održavanju zdravih očiju.
Dodaci za oči pomažu u prevenciji očnih bolesti i održavanju savršenog vida. Dodaci za oči su neophodni za one koji ne jedu onako kako bi trebalo. Čak i samo jedenje hranljive hrane ne može da ispuni zalihe nekih nivoa antioksidanata potrebnih za zdravlje očiju i dobar vid.
Vitamini i Suplementi za zdravlje očiju
Postoje razni vitamini za oči koji pomažu u održavanju savršenog vida. Najčešće korišćeni vitamini i suplementi za oči su:
- Vitamin A
- Vitamin B
- Vitamin C
- Vitamin E
- Beta karoten
- Lutein i Zeaksantin
- Selen
- Cink
- Bakar
- Mangan
- Kurkuma
- Acai bobice
Ovi vitamini za zdravlje očiju obično nisu skupi i obezbeđuju većinu ili sve vitamine i hranljive materije potrebne za zdrave oči. Kada vam oči postanu problematične, morate potrošiti mnogo na lečenje. Možete koristiti naočare, kontaktna sočiva ili čak možete imati operaciju.
U slučaju naočara ili kontaktnih sočiva, potrebno je da plaćate više puta svaki put kada se vaš vid promeni. Operacija oka je takođe veoma skupa i postoji šansa da se posle operacije možete suočiti sa nekim medicinskim komplikacijama. Ali uzimanje vitamina za oči i dodataka za oči je veoma isplativo i njihova vrednost je dokazana.
Dodatak za oči bi mogao da snabdeva vaše telo esencijalnim vitaminima potrebnim za obnavljanje i održavanje zdravog vida. Dakle, možete održati svoj vid savršenim tokom određenog vremenskog perioda uz vrlo malo truda.
Naravno, vitamini sami po sebi možda neće u potpunosti rešiti sve probleme sa vidom, ali pravilna ishrana je suštinski deo održavanja odličnog vida. Dakle, pobrinite se da svojim očima date ishranu koja im je potrebna jer „bolje je sprečiti nego lečiti“.
Prirodni sastojci Beta-karoten, Vitamin C, Vitamin E I Cink za zdravije oči i bolji vid.
O caps
Dobra ishrana za oči
Ako ti je baka rekla da jedeš šargarepu da pomogneš očima, nije pogrešila. Dobra ishrana vas održava zdravim u celini, ali dobra ishrana za oči može napraviti razliku.
Antioksidansi su dobra ishrana za oči, hranljive materije koje mogu pomoći u sprečavanju ili usporavanju oksidativnog oštećenja tela smanjenjem slobodnih radikala. Slobodni radikali su nusproizvodi koje ćelije koriste kiseonikom u telu.
Antioksidansi blokiraju slobodne radikale, što može pomoći u sprečavanju i popravljanju oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima.
Antioksidansi su dobra ishrana za oči jer mogu pomoći u sprečavanju katarakte i makularne degeneracije. Dijabetes, koji može izazvati probleme u oku, može biti povezan sa oksidativnim oštećenjem u telu.
Uobičajeni antioksidansi su vitamini A, C, E i selen. Antioksidansi se mogu naći u voću, povrću, žitaricama i mahunarkama. Uvek je bolje dobiti antioksidante iz hrane umesto sintetizovanih suplemenata.
Dobri izvori antioksidanata za oči su:
- Vitamin A: voće i povrće jarkih boja kao što su breskve, paradajz, dinja, kajsije, slatki krompir, brokoli, kelj, šargarepa i tikvice. Ovaj vitamin pomaže u lečenju čireva rožnjače, noćnog slepila i katarakte.
- Vitamin C: agrumi i zeleno lisnato povrće kao što su pomorandže, limuni, limete, brokoli, plus zelene paprike, paradajz i jagode. Ovaj vitamin smanjuje pritisak kod glaukoma, smanjuje rizik od katarakte i usporava pogoršanje makularne degeneracije.
- Vitamin E: cela zrna, orasi i semenke, zeleno lisnato povrće i ulja. Ovaj vitamin smanjuje katarakte i makularnu degeneraciju.
- Selen: žitarice, jaja, riba i školjke, beli luk i piletina.
Antioksidansi se takođe mogu naći u drugim kategorijama hrane, kao što su:
- Lutein (tamnozeleno povrće kao što su spanać, prokulice, brokoli i kelj)
- Flavonoidi i polifenoli (crveno vino, soja, brusnica, čaj, šipak i ljubičasto grožđe)
- Lignan (ovsena kaša, laneno seme, raž i ječam)
- Likopen (lubenica, roze grejpfrut i paradajz)
Antioksidansi čine većinu vitamina za zdravlje očiju na današnjem tržištu. Pronaći ćete vitamin A, vitamin C, vitamin E, selen, lutein i zeaksantin kao ključne sastojke vitamina za zdravlje očiju. Možete ih dobiti iz hrane, kao i vitaminskih dodataka za zdravlje očiju.
Ishrana bogata antioksidansima može pomoći u prevenciji očnih poremećaja kao što su katarakta, makularna degeneracija i komplikacije dijabetesa koje utiču na vid. Antioksidansi takođe pomažu u snižavanju visokog krvnog pritiska i sprečavanju bolesti srca, raka i dijabetesa.
Antioksidansi pomažu u sprečavanju oksidativnog oštećenja vašeg tela. Kako ćelije u vašem telu koriste kiseonik, formiraju se nusproizvodi koji se nazivaju slobodni radikali. Slobodni radikali izazivaju oksidativna oštećenja, a antioksidansi se vezuju za slobodne radikale i hvataju ih.
Kada birate vitaminski dodatak za zdravlje očiju, zapamtite ove savete:
- Kupovina multivitamina ili posebno formulisanog vitamina za zdravlje očiju može biti jeftinija od kupovine svakog vitamina ili hranljive materije zasebno.
- Proverite rok trajanja bočice. Budite sigurni da rok trajanja nije prošao i da je dovoljno daleko u budućnosti da dovršite bocu.
- Pogledajte veličinu porcije. Neki suplementi zahtevaju jednu tabletu ili kapsulu, drugi zahtevaju nekoliko.
- Uverite se da je pečat na boci netaknut.
- Pročitajte etiketu za sve sastojke na koje možete biti alergični, kao što su mlečni proizvodi, pšenica, kukuruz ili soja.
Vaš vitamin za zdravlje očiju treba da sadrži većinu sledećih elemenata:
- Vitamin A
- Vitamin B kompleks (uključuje vitamin B1 tiamin, vitamin B2 riboflavin, vitamin B3 niacin ili nikotinamid, vitamin B5 pantotenska kiselina, vitamin B6 piridoksin, piridoksal ili piridoksamin, vitamin B7 biotin, vitamin B9 folna kiselina, vitamin B12 cijanokobalamin.
- Vitamin C
- Vitamin D
- Vitamin E
- Lutein
- Zeaksantin
- Omega-3 masne kiseline
- Bioflavonoidi
Zapamtite, pokušajte da dobijete svoje vitamine za zdravlje očiju iz cele hrane umesto suplemenata u bočici. Ako odlučite da uzimate suplemente, ključna reč je „dopuniti“ ishranu, a ne zameniti.
Namirnice koje sadrže vitamine za zdravlje očiju su:
- Kajsije
- Ječam
- Brokoli
- Prokelj
- Šargarepa
- Piletina
- Brusnice
- Jaja
- Riba
- Lan
- Beli luk
- Zelena paprika
- Kelj
- Limuni
- Orasi i semenke
- Ovsena kaša
- Ulja
- Narandže
- Breskve
- Crveni grejpfrut
- Nar
- Ljubičasto grožđe
- Crno vino
- Raž
- Školjke
- Soja
- Spanać
- Jagode
- Slatki krompir
- Čaj
- Paradajz
- Lubenica
- Integralne žitarice
Čuvanje zdravih očiju
Sa svim dostupnim istraživanjima o zdravlju očiju, lakše je nego ikada zaštititi svoj vid doživotno. Jednostavne promene načina života mogu pomoći čak i onima koji su u opasnosti od razvoja očnih bolesti ili poremećaja.
Dijeta i vežbanje
Dobra ishrana i redovna vežba su važni za održavanje zdravog tela. Dobro izbalansirana ishrana, a posebno ishrana bogata antioksidansima, ključna je za zdravlje očiju. Takođe je utvrđeno da su omega-3 masne kiseline korisne. Obezbeđivanje da su esencijalni vitamini i minerali prisutni u telu pomoći će u sprečavanju ili odlaganju problema sa očima.
Dostupni su suplementi koji promovišu zdravlje očiju; mnogi sadrže vitamine A, C i E, beta-karoten, cink i bakar. Nove studije su pokazale da suplementi koji sadrže lutein, zeaksantin i mezo-zeaksantin mogu biti od pomoći u lečenju određenih stanja.
Takođe je dokazano da redovno vežbanje koristi oku, a u stvari, neaktivnost je faktor rizika za neke očne bolesti. Redovno vežbanje izgrađuje izdržljivost, usporava procese starenja i važno je za održavanje opšteg zdravlja. Kardiovaskularne vežbe su posebno korisne.
Pravilna ishrana i redovna vežba mogu pomoći u sprečavanju drugih stanja koja mogu izazvati oštećenje očiju, posebno dijabetesa. Visok nivo holesterola, visok krvni pritisak i gojaznost su faktori rizika za očne bolesti. Mnogo puta se ova stanja mogu izbeći ili ublažiti uravnoteženom ishranom i redovnom fizičkom aktivnošću.
Zaštitite oči od sunca
Nošenje zaštitnih naočara je još jedan jednostavan način zaštite očiju. Štetni UV-A i UV-B zraci mogu, tokom određenog vremenskog perioda, da izazovu nepopravljivo oštećenje oka. Neophodne su naočare za sunce koje štite iz svih pravaca; poželjna su sočiva koja se omotavaju ili postavljaju preko.
Sunčane naočare nisu dovoljne. Naočare za sunce treba da budu polarizovane kako bi se sprečilo da horizontalni odsjaj šteti oku i moraju da filtriraju 100% UV zraka.
Nošenje šešira sa širokim obodom takođe je korisno za zaštitu očiju od sunca.
Prestanak pušenja
Pušenje je štetno za sve sisteme tela i dokazano je da izaziva razne bolesti opasne po život, uključujući rak i srčana oboljenja. Pušenje je takođe opasno po zdravlje očiju.
Pušači imaju veću vjerovatnoću da razviju probleme s očima i verovatnije će imati ozbiljne simptome ranije nego nepušači. Sam dim je opasan za oko, a štetni su i efekti duvana odnosno suženje krvnih sudova.
Redovni pregledi očiju
Važno je da posetite optometrista ili oftalmologa najmanje jednom u dve godine. Ovo će osigurati da se svi problemi otkriju rano, a lečenje može početi blagovremeno. Neka stanja su asimptomatska u početnim fazama, a rano otkrivanje može sprečiti gubitak vida.
Naravno, kod bolova u oku, iznenadne promene vida, upale, svetlosnih bljeskova u vidnom polju, curenja tečnosti iz oka, dvostrukog vida ili zatamnjenja vida, treba odmah da se obratite lekaru.
Minimiziranje rizika
Preduzimanje koraka za očuvanje zdravlja očiju sada može pomoći da se smanji rizik od razvoja problema sa očima kasnije u životu. Jedite pravilno, vežbajte, zaštitite oči od oštećenja od sunca i redovno pregledajte oči, ove jednostavne mere mogu sprečiti gubitak vida.
Poremećaji i bolesti oka
Studije pokazuju da očni poremećaji i bolesti postaju sve češći kako ljudi stare. Problemi kao što su gubitak sposobnosti fokusiranja, povećana osetljivost na vetar i svetlost i neispravni suzni kanali se povećavaju sa godinama.
Mnogi od ovih poremećaja i bolesti mogu se ispraviti sa današnjom tehnologijom. Pažljiva hirurgija, laserski tretmani očiju i specijalizovani vitamini i minerali mogu pomoći u popravljanju, preokretanju ili zaštiti od određenih očnih poremećaja i bolesti.
Najčešći poremećaji i bolesti oka u vezi sa uzrastom uključuju sledeće:
- Makularna degeneracija
- Katarakte
- Suvo oko
- Glaukom
- Dijabetična retinopatija
- Odvajanje mrežnjače
Makularna Degeneracija
Makularna degeneracija je vodeći uzrok slepila povezanog sa godinama u većini zapadnog sveta. „Mokri“ ili neovaskularni oblik bolesti je odgovoran za do 90 odsto slučajeva slepila kod starijih ljudi.
Veruje se da pušenje, visok krvni pritisak, izlaganje suncu i visok holesterol povećavaju rizik od makularne degeneracije. Tretmani za ovu bolest ponekad uključuju lasersku operaciju ili dodatke ishrani.
U mnogim slučajevima pokazalo se da redovno uzimanje dodataka ishrani koji sadrže lutein, zeaksantin i mezo-zeaksantin značajno poboljšava pigmentaciju makule, a u ranim stadijumima suve makularne degeneracije čak i preokreće štetu.
Katarakta
Ova bolest se javlja kada očno sočivo razvije manje nakupine proteinskih molekula, koje se pojavljuju kao mutne mrlje na oku. Katarakta obično raste sporo, što omogućava lekarima da prate njihov rast i savetuju kada je najbolje da se pozabave njima. Operacija katarakte je veoma česta i vreme oporavka je kratko.
Suvo oko
Suvo oko nastaje kada suzni kanali prestanu da rade dobro, zbog čega oči postaju suve, iritirane i neprijatne. Često pomažu i kapi za oči, ali se i obolelima od ovog poremećaja savetuje da odu kod lekara. U nekim slučajevima, manja operacija začepljenja suznih kanala može pomoći da se spreči prebrzo isušivanje suznih kanala.
Glaukom
Glaukom se javlja kada je oko puno tečnosti. Ako se zbog ove tečnosti razvije preveliki pritisak, rezultat je glaukom. Pritisak koji izaziva tečnost ponekad može izazvati oštećenje nerava koje, ako se ostavi bez nadzora, može dovesti do slepila. Na sreću, glaukom se razvija sporo i često se rano uhvati i leči.
Dijabetička retinopatija
Ova bolest nastaje kada mali krvni sudovi koji snabdevaju oči hranljivim materijama i kiseonikom postanu daleko manje efikasni zbog problema povezanih sa dijabetesom. Dijabetička retinopatija dovodi do problema sa vidom. Na sreću, laserska hirurgija ili vitrektomija mogu pomoći, sprečiti ili se nositi sa ovim poremećajem.
Odvajanje mrežnjače
Odvajanje mrežnjače, kao što ime sugeriše, je kada se retina odvoji od oka, što ako se ne leči može izazvati ozbiljne probleme sa vidom. Hirurgija i laserski tretman se često propisuju kako bi se retina ponovo pričvrstila na tkivo ispod.
Poremećaji i bolesti oka postaju sve češći sa godinama i rano otkrivanje je često od vitalnog značaja. Srećom, mnoge od ovih bolesti mogu se otkloniti operacijom i u slučajevima kao što je makularna degeneracija, dijetetskim i nutritivnim dodacima.
Postoji nekoliko dostupnih vitaminskih dodataka za negu očiju. Izaberite pravi dodatak prema zahtevima nakon stručne konsultacije.