trobojna ljubicica kao lek

Trobojna ljubičica, koja se u narodu često naziva „dan i noć“, takođe je poznata kao Viola tricolor, Wild Pansy ili Divlja maćuhica.

Trobojna ljubičica koje se veoma razlikuje od bilo koje druge vrste viole, obilno se susreću skoro širom Srbije. Iako se nalazi na živici i pustoši, čini se u posebnom stepenu kao korov, koji se najslobodnije nalazi u poljima kukuruza i bašta.

Cveta skoro tokom cele cvetne sezone, šireći svoje atraktivne male cvetove u ranim danima leta i održavajući niz cvetova do kasne jeseni. Mnoge vrste su uobičajene na livadama, a već u martu polja su prilično vesela sa svojim cvećem.

Za medicinsku upotrebu, cela biljka se sakuplja u divljem stanju, a zatim suši. Biljka sadrži aktivni hemijski princip, violinu (supstanca slična Emetinu, koja ima emeto-katarzično dejstvo), sluz, smolu, šećer, salicilnu kiselinu i gorak princip. Biljka, a posebno koren, miriše na zrno breskve ili prusinsku kiselinu. Smatra se da seme ima istu terapeutsku aktivnost kao i listovi i cvetovi.

Trobojna Ljubičica Zdrastvene Koristi

  • Ekcem
  • Nespecifična stanja kože
  • Bubuljice
  • Dermatitis

Ovo je biljka koja je poznata mnogim ljudima. Međutim, mnogi ne znaju da su travari dugi niz godina koristili prednosti njenog specifičnog delovanja na koži da pomognu kod ekcema i drugih kožnih osipa.

Trobojna ljubičica lekovita svojstva

Trobojna ljubičica sadrži saponine. Ovi molekuli nalik sapunu su u stanju da umire upaljene delove kože. Dan i noć takođe sadrži visok nivo flavonoida koji imaju sposobnost da stabilizuju kapilarne membrane. Ovo je važan faktor kod upalnih stanja kože. Poboljšanje stanja kapilara pomaže u snabdevanju kože hranljivim materijama i uklanjanju otpadnih produkata iz kože. Ova kombinacija efekata poboljšava stanje kože.

Nisu poznata nikakva ograničenja za upotrebu.

Mnogi od nas uzgajaju ljubičice ili divlje maćuhice u svojim baštama, ali, iako cenimo njihovu lepotu, malo nas shvata važnost takvih posebnih biljaka.

Ljubičice ili viole se smatraju tonizirajućim biljem i ako provedete neko vreme posmatrajući kako biljka raste, primetićete da radi neke neverovatne stvari. Noću ili po vlažnom vremenu spušta svoju lepu cvetnu glavicu, što znači da zadnji deo cveta prima vlagu, ostavljajući svoje nežno lice zaštićeno od vremenskih nepogoda.

Travari koji su radili sa ovom biljkom pre stotinak godina bi primetili ovakvo ponašanje i verovatno su je smatrali biljkom koja može da zaštiti kožu.

To je toliki deo naše kulture da je izdržljiva, ali delikatna Viola inspirisala Vilijama Šekspira da piše o romantici! Viola je takođe poznata kao srčana lakoća. Verovalo se da infuzija biljke može pomoći da se popravi slomljeno srce, izazove ljubav i donese duševni mir.

Manje romantično, ali više praktično, trobojna ljubičica se danas koristi u lečenju ekcema, psorijaze i akni. Danas postoji više naučnih dokaza iza naše upotrebe ljubičice nego što je to bilo u prošlosti. Međutim, ovo novo shvatanje dokazuje da su rani travari sve vreme znali šta rade.

Trobojna ljubičica za kožu

Dan i noć deluje na probleme kože jer je nežno, rashlađujuće i umirujuće sredstvo za čišćenje. Sadrži hemikalije koje se zovu salicilati i rutin, za koje se smatra da imaju antiinflamatorno dejstvo na koži. Sadržaj rutina takođe pomaže u sprečavanju modrica i leči ispucale kapilare.

Travari imaju tendenciju da koriste nežnu ljubičicu tamo gde ima mnogo toplote u stanju kože, upravo zato što hladi i umiruje. Takođe pomaže u čišćenju tela jer podstiče povećanje pokreta creva.

Trobojna ljubičica je veoma blaga i nežna biljka i pogodna je za nežnu i lako iritiranu kožu dece. U stvari, većina modernih kožnih tegoba bi imala koristi od ovog prelepog cveta.

Tinktura od trobojne ljubičice je odlična za kožna oboljenja bilo koje vrste, jer smanjuje upalu kože i poboljšava transport do i sa kože. To znači da se hranljive materije unose u kožu i otpaci se uklanjaju iz nje veoma efikasno, što uglavnom pomaže manje ili više bilo kakve kožne tegobe.

Trobojna ljubičica je ranije bila na glasu kao lek za epilepsiju, astmu i brojne druge tegobe, a cveće se smatralo srdačnim i dobrim kod bolesti srca. Kao i od verovanje u to kao ljubavni napitak.

Snažan odvar od sirupa bilja i cveća preporučivali su stariji travari za kožne bolesti, a od njega se i danas pravi homeopatska lekovita tinktura sa vinskim alkoholom, koristeći celu biljku i daje u malim razblaženim dozama za lečenje kožnih bolesti i erupcija na koži.

Trobojne ljubičice su ranije bile zvanične u farmakopeji mnogih država, a još uvek se koriste u mnogim u obliku masti i obloga kod ekcema i drugih kožnih problema, kao i interno za bronhitis.

Zeljasti delovi biljke su korišćeni zbog svojih sluzavih, ublažavajućih i ekspektorantnih svojstava. Koren i seme su takođe emetički i purgativni, čija svojstva, kao i ekspektorantno dejstvo biljke su nesumnjivo zbog prisustva supstance violine.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *