Ovo je još jedna biljka koja je dobro poznata po svojoj kulinarskoj upotrebi. Postoji mnogo vrsta timijana. Majčina dušica potiče sa Mediterana i najrasprostranjenija je lekovita sorta.
Primarne aktivne komponente timijana su isparljiva ulja, posebno timol. Kako se isparljiva ulja eliminišu iz tela kroz respiratorni trakt, ona deluju lokalno na pluća, dezinfikujući disajne puteve, opuštajući bronhijalni spazam i smanjujući viskoznost sluzi. Ove radnje pomažu plućima da izbace sluz, što doprinosi kataralnim stanjima i kašlju.
Postoji preko 300 različitih vrsta timijana. Najčešći je Thymus Vulgaris poznat i kao obična majčina dušica ili baštenska majčina dušica.
Majčina dušica je odlična biljka za uzgoj u saksijama. Ima cvetove bele do bledo ljubičaste boje. Ova biljka naraste od 15 do 30 cm (6 – 12 inča).
Timijan ne voli vlažne zime. Majčina dušica je poreklom iz mediteranskih okruga.
Majčina dušica je poznata i po nazivima baštenska majčina dušica i divlja majčina dušica. Ova mirisna biljka je autohtona u mediteranskom regionu Evrope, a intenzivno se uzgaja u Sjedinjenim Državama.
Ime roda timus možda potiče od grčke reči „timon“, što znači „hrabrost“, jer su ga rimski vojnici nekada koristili kao biljku za kupanje kako bi im pomogli da budu hrabriji.
Takođe je pomoglo ljudima da hrabrije govore. Ili je to možda bilo od grčkog „thimon“, što znači „fumigirati“, jer se vekovima koristio kao popularni tamjan.
Majčina Dušica kao Začin
Listovi timijana mogu se koristiti ili sveže ili osušene u kuvanju. Dobra je biljka za jela koja se sporo kuvaju jer zadržava svoj ukus.
Timijan je biljka sa snažnim ukusom i treba je pažljivo koristiti. Dobro ide u supe, piletinu i jela od mesa. Takođe dobro funkcioniše sa jelima od sira.
Timijan je ukusna biljka kada se koristi u pitama sa mesom. Uobičajeno je da se timijan koristi u džabalajama.
Majčina dušica zdrastvene prednosti
Timijan se vekovima koristio zbog svojih aromatičnih kvaliteta. Timijan sadrži isparljiva ulja koja imaju antiseptička svojstva koja su idealna za lečenje infekcija respiratornog sistema. Majčina dušica takođe sadrži antispazmodična svojstva idealna za ublažavanje hroničnog kašlja, grčeva mišića i glavobolje.
Tokom srednjeg veka korišćena je kao začinsko bilje. Ulje timijana je korišćeno tokom Prvog svetskog rata za lečenje infekcija i za ublažavanje bolova. Naveče tokom letnjih noći, kaže se da vile plešu na krevetima timijana. Deo ove biljke koji se koristi u medicini je nadzemni deo.
Primarni hemijski sastojci timijana uključuju esencijalno ulje (borneol, karvakrol, cimol, linalol, timol), gorki princip, tanin, flavonoide (apigenin, luteolin), saponine i triterpenske kiseline. Male količine ove biljke deluju sedativno, a veće stimulišu.
Timijan se koristi protiv ankilostoma, okruglih glista i parazita. Majčina dušica takođe zagreva i stimuliše pluća, izbacuje sluz i ublažava začepljenost. Takođe pomaže u sprečavanju bakterijskih, gljivičnih i virusnih infekcija.
Oba sastojka timol i karvakrol imaju opuštajući efekat na glatke mišiće gastrointestinalnog trakta. Timijan pomaže u varenju hrane sa visokim sadržajem masti i koristi se za očuvanje mesa.
Odličan je med od timijana, koji se pravi kada pčele sakupljaju polen sa cvetova timijana. Poznate lokalne primene uključuju upotrebu kao sredstvo za ispiranje grla i ispiranje usta za karijes, laringitis, rane u ustima, formiranje plaka, upalu grla, drozd, upalu krajnika i loš zadah.
Majčina dušica se koristila kao oblog za začepljenje pluća kao što su astma, bronhitis, prehlada i grip, i kao oblog za rane, mastitis (upala dojke), ujede insekata i ubode. Takođe se koristio kao sredstvo za ispiranje očiju za bolne oči i kao sredstvo za ispiranje kose protiv peruti. Eterično ulje se dodaje sapunima i inhalacijama antidepresiva.
Čaj od Majčine Dušice Lekovitost
Čaj od majčine dušice se tradicionalno koristi za lečenje respiratornih infekcija. Dobar je dodatak za lečenje suvog kašlja, bronhitisa i laringitisa. Ispijanje šoljice čaja od timijana pomoći će oporavku od gripa i prehlade.
Majčina dušica je antifungalna. Možete natopiti prste u čaj od majčine dušice kako biste sprečili oštećenje noktiju.
Čaj od majčine dušice je takođe dobar za natapanje stopala. Priuštite stopalima kupku sačinjenu od čaja od timijana. Odlično je pomoći u oslobađanju onih očvrsnutih delova kože.
Hladni čaj od timijana može se koristiti kao ispiranje grla u borbi protiv gljivičnih infekcija u ustima.
Timijan je antiseptik. Čaj od timijana može ubrzati proces zarastanja kožnih infekcija. Na zaraženo mesto pritisnite vatu natopljenu čajem od timijana.
Čaj od timijana se takođe koristi za čišćenje bubrega zbog svojih antiseptičkih svojstava.
Trudnice ne bi trebalo da piju čaj od timijana. Ulje timijana se nikada ne sme koristiti unutra.
Folklor i istorija majčine dušice
Timijan se vekovima povezivao sa hrabrošću.
U staroj Grčkoj timijan se koristio kao tamjan u hramovima.
U Starom Rimu vojnici su se kupali u kupki sa timijanom da bi im dali hrabrost pre nego što su krenuli u bitku.
Staro sujeverje kaže da su duše mrtvih živele u cvetovima timijana. Timijan je unesen u prostoriju gde je bio leš. Rečeno je da timijan odvraća zle duhove i pomaže u pročišćavanju vazduha.
Tokom srednjeg veka vitezovi su često dobijali šal sa izvezenom grančicom timijana od svoje voljene devojke. Ovo im je trebalo doneti sreću i dati hrabrost tokom borbe.
U Francuskoj je ljudima preporučeno da jedu timijan kako bi pomogli u borbi protiv kuge tokom mračnog doba. Grane timijana su takođe bacane u vatru da bi se očistio vazduh.
Majčina dušica je bila jedna od biljaka u sirćetu četiri prevaranta, što je bio tajni recept koji su neki lopovi koristili da prodaju kao lek protiv kuge kada su pljačkali bolesne. Ostale tri biljke bile su ruzmarin, lavanda i žalfija.