Psorijazu na rukama takođe poznatu kao palmarna psorijaza treba odmah lečiti. Pošto ne postoji jedinstven način da se izleči ovo stanje, lekari koriste različite pristupe dok se ne pronađe pravi.
Palmarna plantarna psorijaza ili psorijaza šaka i stopala obično pogađa dlanove i tabane, ali se može javiti i na poleđini šaka, gornjim stopalima, zglobovima i noktima. To je hronično rekurentno stanje.
Osim što je bolna, može predstavljati i druge probleme kao što su uticaj na kvalitet rada, nemogućnost hodanja i neugodnost zbog neprijatnog prizora lezija. Ako je stanje ozbiljno, potrebna je hitna medicinska pomoć.
Bolest može biti prilično otporna na lečenje i moraju se pratiti različiti pristupi pre nego što se pronađe onaj koji deluje efikasno. Od njega su češće pogođene žene i obično se javlja kod osoba između 40 i 60 godina.
Psorijaza obično pogađa dlanove, ali se može pojaviti i na zadnjim stranama šaka, uključujući zglobove i nokte. Kod pustularne psorijaze dlanova, pustule mogu biti prisutne mesecima ili čak godinama. Iako simptomi mogu biti isti kao i drugi oblici psorijaze, oni su teže i tvrdoglavi za lečenje.
Kako se ruke stalno koriste za rad, ovo stanje utiče na kvalitet života. Lezije na pregibima prstiju izazivaju mučan bol, a mogu izazvati i neugodnost zbog svoje ružne prirode.
Simptomi Psorijaza Šaka
Obično su mesnate oblasti dlanova i stopala, kao što su osnova palca i bočne strane pete, zahvaćene izbijanjem žućkastih pustula veličine oko 5 cm. Pustule se javljaju na crvenim mrljama kože i ispunjene su gnojem ili belim krvnim zrncima.
Međutim, ovaj gnoj nije zarazan. Potrebno je oko nedelju ili dve da pustule postanu male, izgube žutu boju i budu prekrivene smeđim ljuskama koje se ljušte. Nakon toga, bolest neko vreme postaje mirna.
Simptomi:
- Bolno pucanje i cepanje kože
- Bol
- Crvenilo
- Plikovi ili pustule
- Koža koja se ljušti
- Otok
- Granice lezije su jasno definisane
- Hiperkeratotična ili zadebljana područja
Uzroci Psorijaze na Rukama
Tačan uzrok psorijaze nije poznat. Smatra se da je to rezultat defektnog imunološkog sistema koji napada zdrave ćelije kože. Drugi uzroci i pokretači uključuju:
- Veruje se da je uzrok ove bolesti zbog povezanosti sa drugim autoimunim bolestima kao što su dijabetes tipa 2, bolesti štitne žlezde i celijakije.
- Takođe je poznato da osetljivost na gluten izaziva ovo stanje.
- Infekcije kao što je strep grlo, tonzilarna streptokokna infekcija takođe dovodi do bolesti.
- Povrede kože uzrokovane ujedima insekata, posekotina, ogrebotina i jakih opekotina od sunca.
- Porodična istorija, pojavljuje se u porodicama i prenosi se kroz generacije, iako retko pogađa decu.
- Stres.
- Hladno vreme.
- Pušenje, ovo stanje pogađa pušače i bivše pušače i one koji koriste duvan u drugim oblicima.
- Alkohol.
- Određeni lekovi.
Tretman Psorijaze Šaka
Uobičajeni tretman za psorijazu uopšte se primenjuje iu slučaju psorijaze ruku. Ovo uključuje upotrebu blagih sapuna i zamena za sapun za pranje, hidratantne kreme, lokalni i sistemski tretman. Klasične lezije se leče mastima sa vitaminom D.
Lokalni tretman uključuje:
Katran uglja – Koriste se proizvodi koji sadrže katran uglja kao što su masti, kreme i gelovi. Ovo se radi kako bi se smanjila stopa rasta kože, smanjila upala, crvenilo, svrab i ljuštenje.
Kortikosteroidi – daju se u obliku krema i masti. Ponekad se preko njih koristi obloga koja se naziva hidrokoloidna okluzija da deluje kao prepreka češanju.
Salicilna kiselina – Koristi se kao sredstvo za piling za omekšavanje kože i smanjenje ljuskanja koje je veoma gusto.
Sistemski tretman uključuje:
Metotreksat – inhibira brzi rast ćelija kože.
Niske doze retinoida – oni pomažu u kontroli umnožavanja ćelija.
Ciklosporin – pomaže u suzbijanju imunološkog sistema.
Svetlosna ili fototerapija se koristi u kombinaciji sa retinoidima. PUVA fototerapija uključuje uzimanje leka psoralen oralno ili nanošenje kao boja u kombinaciji sa svetlosnom terapijom.
Ako svi tretmani ne uspeju, onda se koriste lekovi koji ciljaju imuni sistem poznati kao biološki lekovi.
Kućni lekovi za psorijazu ruku i prstiju
Sledeći kućni lekovi će mnogo pomoći da se nosite sa ovim stanjem i vodite udobniji život:
Održavajte kožu hidriranom kupanjem i upotrebom hidratantne kreme odmah nakon toga. Dlanovi se mogu potopiti u hladnu vodu kako bi se otklonio svrab. Upotrebite grubu krpu za brisanje krljušti.
Koristite Epsom soli u vodi za kupanje.
Za kupanje koristite mlaku ili hladnu vodu jer topla voda može povećati suvoću kože i treba je potpuno izbegavati.
Upotreba jake hidratantne kreme deluje kao štit od isušivanja. Ulje za kuvanje, ricinusovo ulje, ulje klica, čisto bademovo ulje, susamovo ulje i mlečna kiselina su dobre zamene.
Prirodni aloe gel i serum su veoma korisni za omekšavanje kože.
Umočite dlanove u mešavinu vode i jabukovog sirćeta.
Jedite zdravu ishranu koja se sastoji od puno povrća, voća i ribe. Izbegavajte konzumiranje crvenog mesa i pijte puno vode.
Omega 3 je korisna u kontroli upale i poboljšanju imunološkog sistema. Ovo se može dobiti od lanenog semena i ribljeg ulja.
Vitamin D je još jedan važan faktor koji je koristan za imuni sistem. Ovo se može dobiti provođenjem vremena na prirodnoj sunčevoj svetlosti u trajanju od najviše petnaest minuta dnevno. Pomaže u smanjenju lezija i usporavanju rasta ćelija kože.
Biljni čajevi koji uključuju maslačak i zeleni čaj imaju detoksikaciona i antiseptička svojstva. Ove antioksidante treba redovno konzumirati da bi se smanjila upala i održala vlaga.
Treba izbegavati pušenje i konzumiranje alkohola.
Masnu i prženu hranu treba svesti na minimum kako bi se izbeglo povećanje telesne težine.
Vežbanje treba raditi svakodnevno kako bi se ojačao imuni sistem, a takođe i poboljšalo mentalno zdravlje.