Ishrana, koja sadrži prevelike količine hrane sa visokim sadržajem purina, direktno je povezana sa gihtom, ponekad ili uvek bolnom bolešću koja pretežno pogađa zglobove prstiju na rukama i nogama.
Međutim, giht takođe može uticati na kolena, laktove, gležnjeve i retko na ramena.
Giht izaziva otok, ukočenost i intenzivan bol u zglobovima zbog nesrazmerne količine mokraćne kiseline u krvi. Sićušni kristali urata se razvijaju zbog izuzetno visokog nivoa mokraćne kiseline, oštećivanja zglobova i upale i onemogućavanja pokreta ruku i stopala.
Smatra se produženom i progresivnom bolešću, giht takođe može da proizvede kamenje u bubregu što dovodi do disfunkcionalnih bubrega i povećane nečistoće u krvi. Ako se ne leči, giht će trajno oslabiti nerve i uništiti zahvaćene zglobove.
Uzrok gihta
Glavni uzrok gihta je nesposobnost tela da adekvatno obradi i filtrira mokraćnu kiselinu tako da se ne akumulira u krvi.
Mokraćna kiselina je rezultat konzumiranja hrane sa visokim sadržajem purina i neefikasnog razlaganja purina, supstance slične aminokiselini neophodne za zdravo funkcionisanje ćelija. Igrajući vitalnu ulogu u hemijskoj arhitekturi gena, purini se nalaze u malom broju namirnica, ali nažalost, neke od ovih namirnica sadrže visoke koncentracije purina.
Kada se ćelije recikliraju nakon umiranja, purini koji su jednom doprineli arhitekturi genetskog materijala se rastvaraju. Rezultat ove hemijske modifikacije je mokraćna kiselina.
Dok nam je potrebna određena količina mokraćne kiseline u našim telima za optimalno funkcionisanje krvnih sudova, prevelika količina kulminira formiranjem kristala mokraćne kiseline i simptomima gihta.
Previše purina
Ishrana koja sadrži hranu bogatu purinom odmah će pogoršati simptome gihta. U stvari, giht je rezultat ili nemogućnosti da se dovoljno filtrira mokraćna kiselina iz krvi ili jednostavno previše purina u sistemu zbog ishrane sa visokim sadržajem purina.
Hiperurikemija
„Hiperurikemija“ je medicinski izraz za prekomernu mokraćnu kiselinu u krvi, dok je „asimptomatska hiperurikemija“ termin za one koji imaju visoku mokraćnu kiselinu, ali tek treba da imaju simptome gihta. Smatra se pretečom razvoja potpunog gihta, „simptomatska hiperurikemija“ se često može eliminisati u svojim ranim fazama usvajanjem ishrane sa niskim sadržajem purina.
Hrana koju treba izbegavati da biste izbegli giht
Namirnice koje sadrže najveću količinu purina su:
- Životinjska srca, bubrezi, mozak (krava, svinja, ovca)
- Haringa
- Dagnje
- Sardine
- Meso organa
- Namirnice sa kvascem
- Inćuni
- Mleveno meso
- Skuša
- Jetra
Sve ove namirnice sadrže 1000 miligrama purina na svakih 100 grama. Procena je da prosečna odrasla osoba konzumira oko 500 do 1000 miligrama purina svakog dana. Lekari savetuju pojedincima koji pate od gihta da ograniče dnevni unos purina na najviše 150 miligrama.
Namirnice sa umereno visokim sadržajem purina koje sadrže pet do 50 miligrama purina u svakoj porciji od 100 grama su:
- Pečurke
- Govedina
- Bubrežni, mornarski i lima pasulj
- Grašak
- Školjke
- Tuna
- Slanina
- Jastog
Ćuretina - Piletina
- Tuna
- Asparagus
- Karfiol
- Ostrige
- Svinjetina
- Ovsene kaše
- Smuđ
- Srnetina
Oni koji su na dijeti koju je propisao lekar i koja se sastoji od hrane sa niskim sadržajem purina generalno mogu da jedu jednu porciju od 100 bilo koje od gore navedenih namirnica svakog dana bez prekoračenja ograničenja koje vam je predložio lekar.
Međutim, ako imate napade teškog gihta koji se graniče sa trajnim onesposobljavanjem zglobova, biće vam potrebni lekovi protiv bolova i da konzumirate samo hranu koja uopšte ne sadrži purine.
Osim što izbegavaju hranu sa visokim sadržajem purina, oni koji pate od gihta takođe treba da se uključe u program vežbanja kako bi održali nivo težine proporcionalan visini. Gojaznost će direktno doprineti povišenom nivou mokraćne kiseline u krvi, kao i staviti stres na već preopterećen imuni sistem.
Konzumaciju alkohola treba ograničiti na jedno ili dva pića nedeljno, jer može inhibirati funkcionisanje bubrega. Pivo je posebno štetno za obolele od gihta zbog visokog sadržaja kvasca u većini piva.
Umerenost u proteinima i mastima
Oni koji se pridržavaju dijete sa niskim sadržajem purina treba da jedu samo umerenu količinu hrane koja sadrži proteine, kao i da ograniče potrošnju masne hrane. Dijeta bogata proteinima olakšava stvaranje aminokiselina u krvi, što uklanja mokraćnu kiselinu iz bubrega i vraća je nazad u telo, efikasno podižući broj mokraćne kiseline u krvi. I proteini i masti pojačavaju razvoj kristala mokraćne kiseline na zglobovima.
Održavajte hidrataciju
Obavezno pijte najmanje deset čaša vode dnevno kako biste olakšali funkciju bubrega prilikom obrade i filtriranja mokraćne kiseline iz organizma. Adekvatna hidratacija tela takođe ublažava tegobe kamenca u bubregu.
Pazite na holesterol
Ograničite holesterol na manje od 300 miligrama dnevno, ili više, ako je moguće.
Pametno birajte metode gubitka težine
Imajte na umu da ako planirate da smršate dok jedete hranu sa niskim sadržajem purina, taj prebrz gubitak težine ili odlučivanje da eksperimentišete sa ishranom sa niskim sadržajem ugljenih hidrata može dovesti do toga da vaše telo proizvodi ketone, supstancu za koju se zna da povećava incidencu hiperurikemiju.
Izbegavajte dodatke molibdenu
Osim što izbegavaju hranu sa visokim sadržajem purina, oni koji pate od gihta takođe treba da se uzdrže od uzimanja mineralnih dodataka u tragovima sa molibdenom. Prekoračenje od 15 miligrama ovog minerala dnevno može pogoršati simptome gihta ili izazvati razbuktavanje. Takođe treba izbegavati uzimanje velikih doza vitamina C, jer to može doprineti akumulaciji mokraćne kiseline.
Ne preterujte sa nekim vitaminima i mineralima
Niacin i gvožđe u količinama većim od normalnih takođe mogu stimulisati stvaranje kristala mokraćne kiseline oko osetljivih zglobova.
Namirnice sa niskim sadržajem purina
Namirnice koje sadrže manje od 100 grama purina po porciji od 100 grama su:
- Orašasti plodovi (kikiriki, orasi, bademi, puter od kikirikija)
- Nemasni mlečni proizvodi (mleko, sir, sladoled)
- Hleb bez kvasca (beli ili pšenični hleb)
- Pasta
- Pirinač
- Zelena salata
- Voće (ananas, jabuke, banane, jagode, grožđe)
- Kafa i čaj
- Čokolada
- Bundeva
- Jaja (3 ili 4 nedeljno)
- Nezeleno povrće
Sok od trešnje za giht
Jedno od najboljih voća koje treba jesti kada patite od gihta su trešnje. Istraživači su otkrili da konzumiranje oko 250 grama trešanja svakog dana smanjuje ili eliminiše napade gihta smanjenjem nivoa mokraćne kiseline u krvi.
Antioksidansi
Sve bobice koje su tamno crvene ili plave sadrže flavonoide i antocijanidine, korisne antioksidante koji povećavaju sadržaj kolagena u tetivama i hrskavicama koje okružuju zahvaćene zglobove. Kao prirodni lekoviti element, antioksidansi takođe inhibiraju proizvodnju prostaglandina, histamina i leukotriena, svih hemikalija koje doprinose intenzivnom bolu kod gihta.
Pijenje soka od višnje podjednako je korisno za oboljele od gihta kao i jedenje trešanja. Ako vam je teško da popijete toliko čaša vode svaki dan, zamenite dve ili tri čaše vode sokom od višnje. Pored toga, sok od crne trešnje takođe ublažava simptome gihta, kao i običan sok od trešnje napravljen od Bing trešanja.
Ukusni Smoothie od višnje
Za raznovrsnost dok se pridržavate dijete koja izbegava hranu sa visokim sadržajem purina, možete napraviti smoothie od višnjevog soka sa običnim jogurtom i mlekom sa niskim sadržajem masti. Samo izmiksajte višnje, jogurt ili sladoled i mleko sa niskim sadržajem masti u mikseru i umutite dok se dobro ne sjedini. Sve dok se trešnje ili sok od trešanja koriste u bilo kojoj vrsti recepta i konzumiraju, otok i bol će se poboljšati.
Kvercetin
Ako iz nekog razloga trešnje nisu dostupne ili ne volite trešnje, uzimanje suplementa kvercetina će takođe olakšati simptome gihta. Kvercetin oponaša delovanje alopurinola, propisanog leka za lečenje hiperurikemije. Kao fitokemijski antioksidans, kvercetin se takođe nalazi u hrani koja sadrži crvene pigmente kao što su jabuka, (crveni) luk ili ljuske grožđa.
Hrana sa visokim sadržajem purina koja sadrži kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze
Kao jedinjenje šećera koje se nalazi u povrću, voću i medu, fruktoza sama po sebi nije nezdrava niti pogodna za giht. Međutim, kada je obrađen i izmenjen da bi se pretpostavio sastojak tipa aditiva u određenoj hrani (naročito hrana sa visokim sadržajem purina), onda postaje problematično za osobe koje pate od gihta.
Kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze nalazi se u ne-dijetalnim gaziranim sokovima, obogaćenim sokovima, slatkim žitaricama za doručak, slatkišima i pekarskim proizvodima. Kao aditiv namenjen ukusu i očuvanju, kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze je povezan sa potencijalnim problemima debljanja, dijabetesom i srčanim oboljenjima zbog visokog sadržaja „praznih kalorija“.
Iz ovih razloga, osoba koja boluje od gihta može doživeti pogoršanje simptoma gihta ako jede previše hrane koja sadrži kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze.
Obroci koje treba pripremiti kada izbegavate hranu za giht
Promena načina na koji jedete, posebno ako ste godinama jeli istu ishranu, može biti teška i zbunjujuća. Međutim, izbegavanje hrane sa visokim sadržajem purina ne znači da se morate držati osnovne, dosadne dijete. Evo nekoliko primera recepata da biste dodali raznolikost i ublažili simptome gihta:
Vermičela i pirinač
Trebaće vam:
· 1/2 šolje vermičela izlomljenog na male komadiće
· 1 šolja pirinča
· 2 1/2 šolje ključale vode
· 4 kašike putera
· 1/4 kašičice mlevenog crnog bibera
· 1/4 kašičice mlevenog cimeta
· So (opciono)
Poslužite ovaj recept uz jela od povrća kao što su pasulj ili grašak i luk. Propržite vermičelu na rastopljenom puteru i dodajte pirinač. Dobro promešati nakon dodavanja bibera, ključale vode i soli po želji. Prokuvajte pa kuvajte na srednjoj vatri 15 minuta. Ostavite posudu da se hladi sa poklopcem na šerpi još 20 minuta. Pospite cimetom i poslužite.
Recept za testeninu sa sirom
· 4 šolje kuvane testenine (rezanci, školjke)
· 4 kašike putera
· 100 grama tanko isečenog cheddar sira
· 1 veliki sitno seckani crni luk
· 1 1/2 šolje mleka sa niskim sadržajem masti
· So i biber
Rastopite puter u tiganju i pržite luk na srednjoj vatri. Dodajte makarone, mleko, so i biber, dobro promešajte. Sipajte u podmazan pleh i na njega položite kriške sira. Pecite sa poklopcem na tiganju 40 minuta. Uklonite kada sir postane svetlo braon.
Salata od makarona i paradajza
· 4 srednja paradajza iseckana na male kocke
· 3 šolje kuvanih makarona
· 2 mlevena čena belog luka
· 1/2 šolje seckanih listova bosiljka
· 4 kašike maslinovog ulja
· 2 kašike sirćeta
· So i biber
Pomešajte makarone, paradajz i listove bosiljka zajedno u velikoj posudi. Pomešajte ostale sastojke u posebnoj posudi. Zatim u ovu mešavinu dodajte paradajz i makarone i premešajte kao salatu. Ostavite u frižideru 20 minuta pre serviranja.
Sva tri ova recepta su samo neke od mnogih ukusnih alternativa hrani sa visokim sadržajem purina.
Drugi mogući uzroci gihta
Dok je konzumiranje hrane bogate purinom jedan od glavnih uzroka gihta, druga stanja mogu doprineti ozbiljnosti i stopi incidencije napada gihta. Kao genetski metabolički poremećaj, giht se izaziva kada nešto primorava nivo mokraćne kiseline da raste u telu.
Ovi mogući uzroci pored ishrane sa visokim sadržajem purina mogu uključivati:
· Alergije na hranu
· Hronični stres
· Hirurgija
· Umerene do teške povrede tela
· Upotreba antibiotika
· Nedostaci vitamina A, E i B5
· Hemoterapija
· Hipotiroidizam
· Nagli pad barometarskog pritiska (loše vreme)
· Prisustvo leukemije ili psorijaze
· Lekovi
Diuretici mogu doprineti gihtu
Ljudi koji koriste diuretike za povećanje telesne težine, probleme sa insulinom ili srčane bolesti mogu doživeti povećanje nivoa mokraćne kiseline. Gubitak velike količine vode smanjuje količinu kalijuma, natrijuma, kalcijuma i magnezijuma u telu, a sve ključne komponente doprinose zdravim zglobovima sposobnim da se odupru formiranju mokraćnih kristala.
Zaboravite kratku dijetu
Kratka dijeta definitivno doprinosi pogoršanju simptoma gihta jer gladovanje povećava nivoe mlečne kiseline, slično stanje koje se može videti u ishrani sa visokim sadržajem purina. Mlečna kiselina inhibira oslobađanje mokraćne kiseline u bubrezima, izazivajući brzo nakupljanje mokraćne kiseline u krvi i neizbežno stvaranje kristala na zglobovima. Pored toga, ekstremna dijeta takođe olakšava smanjenje kalijuma, što je još jedan faktor u razvoju visokog nivoa mokraćne kiseline.
Lesch-nyhan sindrom
Drugi mogući, ali redak uzrok gihta je Lesch-Nihanov sindrom, genetski poremećaj koji utiče na sposobnost tela da efikasno razgrađuje purine. Određeni nedostatak enzima je odgovoran za ovu bolest, koja pogađa otprilike jedno od skoro 400.000 porođaja. Osobe koje pate od Lesch-Nihanovog sindroma pate od hiperurikozurije i hiperurikemije, ekstremnih akumulacija mokraćne kiseline koje izazivaju probleme sa bubrezima i teški giht.
Dokazi o ovom poremećaju se obično javljaju u prvih 12 meseci života deteta. Simptomi uglavnom pozitivno reaguju na lekove i ishranu sa niskim sadržajem purina.
Rezime
Giht je nekada bio bolna, bolna bolest od koje su patili mnogi koji nisu znali uzrok svoje bolesti. Danas znamo koja hrana uzrokuje giht i da dijeta koja se sastoji od hrane sa visokim sadržajem purina direktno izaziva otok, jak bol, upalu i nefleksibilnost zglobova.
Izbegavajući hranu koja izaziva giht i jedu samo hranu sa niskim sadržajem purina, oni koji pate od gihta mogu uživati u bezbolnom, fleksibilnijem i zdravijem životu.