Bokvica je veoma česta biljka u Evropi, raste u velikim količinama na suvim livadama i poljima. Takođe se može naći po gradu, u uličicama, napuštenim parcelama ili na obroncima baš kao i maslačak.
Bokvica, član porodice Plantago, proizvodi rozetu vitkih šiljastih listova i cvetnu stabljiku koja izlazi iz centra, noseći male cvetove. Bokvica je poznata i pod nazivima Veliki trputac, Ribvort, Obični trputac, stopalo belog čoveka, Englesko stopalo, Vaibread, Ripple Grass, Broad Leaf Plantain, Snake Weed i Soldier’s Herb. Ime roda Plantago je stara francuska adaptacija latinske reči koja znači „biljka“ ili „đon stopala“.
Bokvica sadrži sluz, tanine i silicijumsku kiselinu. Verovatno je sluz ta koja najviše doprinosi delovanju biljke. Bokvica ima sposobnost da smanji količinu upale prisutnog u sluzokoži gornjih disajnih puteva.
Seme bokvice se takođe može koristiti u medicini, jer ima blago laksativno dejstvo slično semenu psilijuma, bliskog rođaka trputca.
Primećeno je da sok od bokvice neće postati buđav tokom skladištenja uprkos velikim količinama šećera u prisustvu. Utvrđeno je da je to zbog prisustva prirodnih antibiotika. Ovo može objasniti njegovo dejstvo u uslovima kao što su infekcije srednjeg uha i začepljeno uvo.
Bokvica kao lek
Bokvica je neverovatan po svojim lekovitim darovima koje nam daje. Zgnječeni sveži list može se koristiti za zacjeljivanje i čišćenje svežih rana i izvlačenje otrova iz uboda pčela, ujeda pauka i zmija.
Dobro deluje na izvlačenje toksina iz tela i spolja kao oblog od svežeg lista, čaja ili melema ili iznutra kao čaj ili u obliku tinkture.
Za razliku od biljke nevena, bokvica se može staviti direktno na svežu otvorenu ranu, ako ste ogulili kožu ili imate posekotinu. Za čišćenje i pranje područja možete koristiti zgnječeni svež list, ako je dostupan, ili jak čaj od svežeg ili osušenog lista. Kada to uradite, možete nežno naneti ulje od bokvice ili melem na ranu nekoliko puta dnevno, držeći je zavijenom tako da područje ostane čisto.
Uzimanjem interno kao čaj ili tinktura bokvica može da izleči crevni trakt od napada zatvora i dijareje ili trauma povezanih sa alergijom na hranu.
Mucilaginozna (mekana, vlažna, želatinasta) svojstva biljke čini je efikasnom tokom hladne sezone za one koje muči suvi kašalj koji može da traje nedeljama i mesecima.
Bokvica je kroz istoriju bila jedna od isprobanih i pravih lekova za lečenje tela. Kako uspeva oko nas i u našim baštama podseća na obilje lekovitih darova koje nam ova biljka nudi.
Zdrastvene Koristi Bokvice
Jedna od najplodnijih biljaka za lečenje, bokvica se intenzivno koristi zbog svojih adstringentnih svojstava za lečenje poteškoća gornjih disajnih puteva.
Takođe je bila omiljena tema tradicionalnih travara za lečenje ujeda insekata i uboda. Bokvica takođe smanjuje toplotu i uklanja višak tečnosti iz tela dok istovremeno smiruje upale i iritirana tkiva.
Primarni hemijski sastojci bokvice uključuju tanine, flavonoide (apigenin), sluz, glikozide (aukubin), silicijumsku kiselinu, palmitinsku kiselinu, stearinsku kiselinu, oleinsku kiselinu, vitamine C i K i beta karoten.
Bokvica je široko primenljiva biljka, efikasna u lečenju nekoliko sistema tela. Deluje kao blagi ekspektorans, a istovremeno smiruje upaljene i bolne membrane, što ga čini idealnim za kašalj i blagi bronhitis.
Njegova oporost pomaže kod dijareje, hemoroida, a takođe i kod cistitisa gde ima krvarenja.
Za stanja kože, analgetičko i antiseptičko dejstvo dobro se kombinuje da zaleči posekotine i opekotine, dok istovremeno štiti od infekcije i ublažava neuralgični bol.
Sveži listovi su takođe efikasni u lečenju apscesa i čireva na koži, a biljka ima dugu tradiciju u lečenju ujeda insekata i zmija. Ekcem i impetigo takođe dobro reaguju na melem napravljen od svežih listova.
Kliničke studije otkrivaju da sveže zgnječeni listovi sadrže enzime sa snažnim antimikrobnim dejstvom, posebno protiv infekcija stafilokokom. Kod kašlja i blagog bronhitisa, bokvica kombinuje svoje demulcentno dejstvo kako bi uklonila kataralni zastoj i istovremeno umirila i zaštitila oštećena i bolna tkiva.
Svež sok je specifičan tretman za bronhitis kod male dece. Njegova oporost je veoma efikasna u lečenju blage upale creva, pomaže u ublažavanju dijareje, hemoroida i bolova u stomaku.
Svež sok je efikasan i u lečenju lakših čireva na želucu, a u kombinaciji sa sokom od koprive najefikasnija je kombinacija za čišćenje sluzi iz ušiju, čak i kod teške kataralne gluvoće.
Ružičasto oko ili konjunktivitis, leči se toplim oblogom od bokvice koji se stavlja direktno na zatvoreno, inficirano oko, uz ponovljeno ispiranje očiju. Bokvica sadrži silicijumsku kiselinu, prekursor aspirina, što ga čini efikasnim u ublažavanju neuralgičnih bolova.
Konačno, za one koji žele da ostave pušenje, ispiranje grla infuzijom bokvice nekoliko puta dnevno je odlična terapija averzije.
Mast od Bokvice
Korisnost masti od bokvice je od velike važnosti jer njena primena proizvodi sledeće efekte:
- Ima antiinflamatornu ili antiflogističku moć, antibiotsko, a samim tim i pomoćno dejstvo i brzo zarastanje i epitelizaciju, ostavljajući inertna nekrotična tkiva i gnojne kolekcije, koje će se čistiti.
- Leči zapaljenske procese kao što su čirevi, bubuljice, akne, karbunuli, apscesi itd.
Mora se naneti na zahvaćeno područje u debljini od približno 3 milimetra. Listom iste biljke za održavanje vlažnosti i naneta krema se ostavi i učvrsti gazom ili sterilnim zavojem.
Već pomenuti antiinflamatorni i antibiotski efekti nastaju nakon 8-10 sati od prve primene. Zarastanje i regeneracija tkiva se odvija prirodnim putem, do potpunog zarastanja u periodima koji se eksperimentalno procenjuju u veoma kratkim periodima.
Mast od bokvice sa vazelinom priprema
· 500 grama vazelina
· 50 grama “suve” Bokvice (Plantago Major)
Napomena: Da biste osušili bokvicu, ostavite je u hladu, na otvorenom.
Priprema: Treba koristiti posude od stakla ili nerđajućeg čelika.
- Listove osušene bokvice iseckajte vrlo sitno.
- Kuvati 6 do 7 minuta sa hladnom vodom tako da jedva pokrije listove. Stavite tečnost i listove zajedno u šolju, promešajte i pritisnite kašikom dok sav sok ne iscuri.
- Ostavite da odstoji 20 minuta dok se ne ohladi.
- Procedite gazom kako bi tečnost mogla dobro da se ocedi.
- Vratite tečnost na vatru dok se ne smanji za polovinu
- Ostavite da se ohladi (jedna od mogućnosti je da ostavite u frižideru, jer mora biti jako hladno).
- Rastopite vazelin na pari.
- Preparat (tinkturu) pomešati sa vazelinom, mutiti ga drvenom ili nerđajućom kašikom s vremena na vreme 40 minuta.
- Sipajte tečnost u tegle pre nego što se ohladi, da ne bi očvrsnula. Ako se to dogodi, ponovo zagrejte.
- Pre nego što pokrijete izabranu posudu, ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturu.
Mast od bokvice ima mnoga korisna svojstva za lečenje raznih tegoba kao što su: antiinflamatorno i antibiotsko, stoga može da leči modrice, čireve, bubuljice, akne, apscese. Takođe ima svojstvo ublažavanja efekata opekotina i čireva, izaziva brzo zarastanje i epitelizaciju, ostavljajući nekrotična tkiva inertnima koja će biti očišćena.
Glavne prednosti u odnosu na druge prerađene masti su činjenica da je prirodan proizvod bez većih hemijskih komponenti. Ova prirodno napravljena masti je primenljiva na različite probleme koji se mogu javiti. Korisna je za osobe sa delikatnom kožom ili one sa alergijama na proizvodi sa hemijskim jedinjenjima.