uvećana prostata lek

Veoma je uobičajeno da se prostata povećava sa godinama. Ovo je poznato kao benigna hiperplazija prostate (BPH). Prostata prolazi kroz dve glavne faze rasta u prosečnom životnom veku muškarca.

Prvi se dešava u početnim fazama puberteta kada se prostata udvostruči. Onda u srednjim godinama prostata počinje ponovo da raste. Ovaj nagli rast često (mnogo godina kasnije) dovodi do povećanja prostate.

Benigna hiperplazija prostate (BPH) je medicinski termin za uvećanu prostatu. To je vrlo uobičajeno i desiće se većini muškaraca ako žive dovoljno dugo.

Kada se prostata uveća, oko nje postoji sloj tkiva koji sprečava njeno širenje. Međutim, ovo pritiska na uretru i čini zid bešike debljim i razdražljivijim.

Bešika počinje da postaje osetljiva i na najmanju količinu urina, što izaziva stalnu potrebu za mokrenjem. Posle nekog vremena bešika gubi sposobnost pravilnog pražnjenja, tako da urin ostaje u bešici.

Uzroci uvećane prostate

Šta uzrokuje uvećanje prostate nije poznato. Lekari znaju da se najčešće javlja kod starijih muškaraca i ne dešava se kod muškaraca kojima su testisi odstranjeni pre puberteta.

Što je muškarac stariji, to je manja količina aktivnog testosterona koju ima u krvi ostavljajući veći udeo estrogena (ženskog hormona). Istraživanja na životinjama pokazuju da do uvećane prostate može doći zbog više estrogena u prostati koji povećava aktivnost rasta ćelija.

Uvećana prostata je uzrokovana hormonskim procesima unutar tkiva prostate. 95% testosterona u telu se proizvodi u testisima. Testosteron se pretvara u dihidrotestosteron u prostatnoj žlezdi. Prostata je mnogo osetljivija na dihidrotestosteron od testosterona.

Enzim zvan 5-alfa reduktaza, koji se nalazi samo u prostati, posreduje u pretvaranju testosterona u dihidrotestosteron. Akumulacija dihidrotestosterona dovodi do faktora rasta unutar prostate.

Rezultat toga je neravnoteža između rasta ćelije i apostoze (programirane ćelijske smrti). Vremenom će prostata progresivno rasti. Ovo je prirodan proces koji će vremenom uticati na sve muškarce.

Međutim, neće svi muškarci razviti simptome uvećane prostate. Komplikacije će se pojaviti u skladu sa uticajem povećanja na prostatu ili njenim mešanjem u rad bešike.

Simptomi uvećane prostate

Uvećana prostata je vrlo česta i njena verovatnoća se povećava sa godinama. Kada se prostata poveća, sloj tkiva oko nje pritiska na uretru i čini bešiku iritabilnom. Simptomi uvećane prostate uključuju:

  • Stalna i hitna potreba za odlaskom u kupatilo
  • Prekid sna zbog potrebe za mokrenjem
  • Spori ili odloženi početak pri pokušaju mokrenja
  • Slab mlaz urina
  • Osećaj pune bešike odmah nakon odlaska u kupatilo
  • Curenje urina
  • Infekcije mokraćnih puteva
  • Krv u urinu (ovo takođe može biti povezano sa prostatitisom)

Ako imate ove simptome, preporučuje se da posetite lekara koji će vam uraditi testove za povećanje prostate.

Dijagnoza uvećane prostate

Dijagnoza uvećane prostate se zasniva na istoriji bolesti u kombinaciji sa medicinskim testiranjem. Simptomi sami po sebi nisu pouzdana dijagnoza jer postoje i druga stanja koja oponašaju simptome uvećane prostate (striktura uretre, rak mokraćne bešike, prostatitis, neurogena bešika, dijabetes melitus).

Ocena simptoma se široko koristi da bi se utvrdilo da li je potreban fizički pregled. Indeks simptoma Američkog urološkog udruženja je najčešće korišćeni indeks simptoma.

Simptomi su klasifikovani prema ukupnom rezultatu kao blagi (1-7), umereni (8-19) ili teški (20-35). Generalno, nije potrebno lečenje ako su simptomi blagi. Umereni simptomi obično zahtevaju neki oblik lečenja, a teški simptomi najčešće dovode do hirurškog lečenja.

Fizički pregled će uključivati pregled abdomena za punu bešiku i prostate za procenu njene veličine, oblika i konzistencije. Ovo se postiže digitalnim pregledom rektuma, u kome lekar ubacuje prst u rukavici u rektum.

Prostata, koja se nalazi neposredno uz prednji zid, na ovaj način je lako dostupna. Lekar će proveriti da li je povećanje prostate glatko i gumeno (u skladu sa BPH) ili tvrdo i nodularno (u skladu sa rakom prostate).

Dalji testovi koji će biti sprovedeni da bi se potvrdio BPH su analiza urina i test brzine protoka urina. Ako ovo ukazuje na moguću infekciju, potrebno je uzeti kulturu urina. Ako urin sadrži krv, to treba dodatno istražiti kako bi se isključili drugi uzroci.

Brzina protoka urina se vrši tako što se od pacijenta traži da uradi uroflov test. Ovaj test meri zapreminu urina, maksimalnu brzinu protoka i vreme potrebno za pražnjenje bešike. Da bi test brzine protoka bio vredan, pacijent mora da prođe najmanje 125-150 ml urina u jednom trenutku.

Najkorisniji parametar je maksimalni protok ili K-mak, meren u mililitrima u sekundi. Iako je protok samo indirektna mera opstrukcije, većina pacijenata sa brzinom protoka manjom od 10 ml/sekundi će se pokazati da ima opstrukciju odliva mokraćne bešike, dok većina pacijenata sa brzinom protoka većom od 15 ml/sekundi neće imati dokaze o opstrukciji.

Procena bubrežne funkcije će takođe biti deo procesa dijagnoze. Ovo će se postići uzorkom krvi koji meri nivo serumskog kreatinina.

Lečenje uvećane prostate

Benigna hiperplazija prostate se može lečiti na nekoliko načina. Za muškarce sa blagom uvećanom prostatom se često savetuje „budno čekanje“. Tokom ovog perioda muškarci redovno idu na preglede i prijavljuju lekaru svaki nepodnošljiv bol u vezi sa ovim stanjem.

Neki muškarci smatraju da su simptomi uvećane prostate samo smetnja i da im nije potrebna terapija lekovima, ali se za one čiji simptomi utiču na svakodnevne aktivnosti ili ugrožavaju njihovo zdravlje savetuju lekovi.

Alfa blokatori se obično daju da pomognu u smirivanju mišića prostate oslobađajući deo pritiska oko uretre i smanjujući otpor protoku urina. U nekim slučajevima, međutim, terapija lekovima ne daje željene rezultate i potrebna je operacija.

Tradicionalni tretmani uvećane prostate dolaze u sledeća tri oblika:

Nehirurški tretmani: Nehirurški ili minimalno invazivni tretmani daju toplotu kako bi se uništilo uvećano tkivo prostate. Mogu se zasnivati na mikrotalasnoj energiji radio frekvencije.

Lekovi: Ovo je često prva linija odbrane protiv uvećane prostate. Lekovi se, međutim, moraju održavati doživotno. Ovo može dovesti do značajnih, često previsokih troškova. Neželjeni efekti takođe čine lekove upitnom alternativom. Neželjeni efekti mogu uključivati umor, glavobolju, vrtoglavicu, impotenciju i gubitak seksualnog nagona.

Hirurgija: Pacijentima koji ne reaguju na manje invazivne opcije lečenja može se ponuditi operacija. Operacija za smanjenje veličine prostate, međutim, nosi svoje rizike. 25% pacijenata koji idu pod nož završi sa erektilnom disfunkcijom, 75% ima retrogradnu ejakulaciju, a 1-3% pati od inkontinencije nakon operacije.

Prirodni lekovi za uvećanu prostatu

Prirodne terapije za uvećanu prostatu imaju za cilj ispravljanje hormonske neravnoteže koja je dovela do povećanja prostate. Jedan faktor koji je identifikovan kao doprinos povećanju prostate je prekomerna konzumacija alkohola.

Sav palmetto se pokazao efikasnim kroz brojna klinička ispitivanja u poslednjih 30 godina. Bilje kopriva i pygeum takođe su se pokazale efikasnim za ublažavanje simptoma povezanih sa uvećanom prostatom. Mogu se koristiti samostalno ili u kombinaciji sa palmetom.

Sav Palmetto za lečenje uvećane prostate

Grm koji raste duž obala Džordžije i Floride, Sav Palmetto dolazi od lepeze biljke nalik na palmu, lepeza ima trnovite stabljike.

Sav Palmetto radi na sprečavanju uvećanih problema sa prostatom povezanih sa BPH tako što inhibira konverziju testosterona u dihidrotestosteron (DHT), hormon za koji naučnici veruju da uzrokuje razmnožavanje ćelija prostate.

Ova biljka je kroz istoriju bila biljka izbora za muškarce sa uvećanom prostatom, jer bobice palmete sadrže poseban sastojak: beta sitosterol.

Sav palmetto potiče od belih cvetova, koji se pretvaraju u bobice veličine masline, koje su tamnoplave kada sazre. Koriste se u medicinske svrhe kada se osuše jer njihove energetske supstance sadrže masne kiseline, biljne sterole i flavone. Uglavnom se koristi zbog afektivne proizvodnje hormona unutar supstance.

Kada većina pojedinaca pomisli na Sav Palmetto, oni ga pridružuju svom medijskom speku koji su čuli o njegovim rezultatima na probleme sa prostatom. Sav palmetto se obično koristi za lečenje benigne hiperplazije prostate (BPH), ali postoji još mnogo bolesti za koje se primetilo da se palmeto može koristiti.

Pygeum za lečenje uvećane prostate

Pygeum Africanum je zimzeleno drvo koje se nalazi na višim nadmorskim visinama Afrike. Vekovima su starosedeoci koristili koru ovog drveta u prahu kao lek za urinarne poremećaje. Naučno testiranje ekstrakta kore dovelo je do razvoja modernog ekstrakta rastvorljivog u mastima koji je danas dostupan.

Aktivni sastojci ekstrakta su pentaciklični triterpeni, sterolni triterpeni, masne kiseline, estri ferulne kiseline koji rade sinergistički na snižavanju nivoa prolaktina u serumu, čime se smanjuje unos testosterona i sinteza dihidrotestosterona (DHT) u ćelijama prostate.

Sterolni sastojci u ekstraktu se takođe takmiče sa testosteronom, inhibirajući njegovo nakupljanje u prostati, kao i smanjenje upale prostate inhibiranjem sinteze inflamatornih prostaglandina unutar tkiva prostate.

Kopriva za lečenje uvećane prostate

Koren biljke koprive je popularni tretman za lečenje uvećane prostate u Evropi. Veruje se da mehanizam delovanja kojim kopriva poboljšava simptome može biti da inhibira vezivanje DHT-a za citosolne receptore.

Oko muške uretre nalazi se organ veličine oraha koji se zove prostata. Kako muškarac stari, ovaj organ može postati preopterećen što može dovesti do mnogih problema.

Normalna stanja povezana sa ovim problemom mogu uključivati stvari kao što su problemi sa mokrenjem i problemi sa kontrolom bešike, krv u urinu i drugi simptomi. Korišćenje koprive za lečenje uvećane prostate je naučno podržana alternativa tradicionalnoj terapiji.

Malo je verovatno da bi korov kao što je kopriva mogao imati pozitivan uticaj na benignu hiperplaziju prostate, ali istraživanja su pokazala da biljka sadrži mnoga svojstva koja deluju ne samo na rešavanje ovog problema, već i na mnoga druga.

Iako je kopriva korov, ona ima svoju draž. Naraste do skoro 5 stopa u visinu (1,5 metara) sa žutim i zelenim cvetovima. Kao zaštita, stabljike su okružene sitnim dlačicama koje sadrže mravlju kiselinu koja izaziva osećaj peckanja kada je ljudi dodirnu. Uprkos ovoj činjenici, vekovima se kopriva koristila za tkanine, lekove, pa čak i hranu jer je dobar izvor vlakana.

Kopriva je dobra alternativa ne samo za probleme sa prostatom. Ako se koristi na koži, efikasan je u borbi protiv akni, lezija, pa čak i ekcema. Takođe pomaže u održavanju elastičnosti kože.

Vekovima se koristio za borbu protiv upale pluća, alergija, gangrene, reumatizma i astme. Pošto pročišćava sistem, posebno bubrege i jetru, koristi se i za borbu protiv infekcija urinarnog trakta i dijareje.

Za muškarce koji navršavaju 50 godina, toplo se preporučuje da se provode godišnje preglede za ovo stanje. Utvrđeno je da oko 50 odsto muškaraca ima uvećanu prostatu, a što se ranije otkrije, ranije se može lečiti suplementima kao što je kopriva. Naravno, pre nego što se prihvati bilo koji novi režim, biljni ili drugi, treba zakazati konsultacije sa lekarom.

Prednosti upotrebe koprive su smanjenje rasta tkiva na i u prostati, smanjenje upale i otoka unutar prostate, poboljšanje seksualne potencije i ublažavanje poremećaja mokrenja.

To znači da više neće biti potrebe da se ustaje nekoliko puta tokom noći da bi se ispraznila bešika. Poteškoće sa pražnjenjem bešike tokom dana će biti olakšane. Upotreba koprive za lečenje uvećane prostate nije nov koncept, ali studije sada potvrđuju njegovu efikasnost.

Cink za lečenje uvećane prostate

Često se preporučuje dnevni dodatak cinka od 50 do 100 miligrama kako bi se smanjila uvećana prostata. U prostatnoj žlezdi je veća koncentracija cinka nego u bilo kom drugom organu tela.

Infekcije i visok nivo stresa mogu lišiti cink iz tela uopšte, a posebno iz prostate. Stoga je važno da svi muškarci dobiju barem dnevnu preporuku od 15 mg cinka. Često se preporučuje dnevni dodatak cinka od 50 do 100 miligrama kako bi se smanjila uvećana prostata.

Amino kiseline za lečenje uvećane prostate

Utvrđeno je da tri aminokiseline (glicin, alanin i glutaminska kiselina) imaju blagotvorno dejstvo na uvećanu prostatu. Iako je precizan mehanizam delovanja nepoznat, veruje se da ove aminokiseline smanjuju količinu otoka u tkivu prostate.

Dijeta za uvećanu prostatu

Plan zdrave ishrane jedan je od kamena temeljaca zdrave prostate. Pratite ove smernice za ishranu da biste održali svoju prostatu u dobrom stanju:

Pratite dijetu sa niskim sadržajem masti/visoko proteina. Ciljajte da dobijete oko 45% kalorija iz proteina, dijeta sa visokim sadržajem proteina može inhibirati proizvodnju 5-alfa-reduktaze, enzima koji pretvara testosteron u DHT.

  • Održite svoje ugljene hidrate na oko 35% ukupnih kalorija.
  • Konzumirajte puno esencijalnih masnih kiselina.
  • Potražite celu, neprerađenu hranu i jedite mnogo semenki suncokreta ili bundeve svaki dan.
  • Pijte puno tečnosti
  • Povećajte unos vlakana
  • Uključite soju u svoju ishranu

Hrana koju jedete igra veliku ulogu u problemima sa uvećanom prostatom. Ishrana bogata mastima, masnom hranom i rafinisanim šećerima može izazvati pogoršanje simptoma. Birajte zdravu hranu bogatu cinkom. Sveže voće i povrće su odličan izbor kao i riba i živina.

Niko ne zna šta uzrokuje povećanje prostate, međutim naučnici su prilično sigurni da testosteron igra ulogu u ovom procesu. Da biste sprečili da vaša prostata raste van kontrole, važno je da posetite lekara.

Takođe je važno uzimati sve prirodne suplemente koji imaju poznata svojstva koja pomažu u smanjenju prostate. Ako posetite svog doktora i uzmete ove prirodne suplemente, imate mnogo veće šanse da sprečite uvećanje prostate.

Suplementi na Biljnoj Bazi Koji Doprinose Zdravlju Prostate

ProCaps Kapsule

prirodni lek za prostatu

Dodatak ishrani u vidu kapsula na bazi semena bundeve, cinka i vitamina E za normalno funkcionisanje i održavanje zdravlja prostate.

ProDrops Biljne Kapi

prirodni lek za lecenje prostatitisa

Ove biljne kapi doprinose zdravlju prostate, održavajući normalne urinarne funkcije kod benigne hiperplazije prostate kod muškaraca starijih od 40 godina. Upotreba ovog preparata povećava vitalnost prostate, smanjuje učestalost mokrenja, otklanja otežano mokrenje i čuva zdravlje bubrega, bešike i urinarnog trakta.

Proizvod je potpuno prirodan, ne sadrži konzervanse, ne izaziva zavisnost. Aktivni sastojak: biljni ekstrakt biljke veronika, ekstrakt lista koprive, ekstrakt lista breze, biljni ekstrakt preslice, ekstrakt biljke medvjeđe grožđe.

Prostamid Čaj

caj za prostatu

Prostamid čaj je jedinstvena biljna mešavina koja uključuje koren koprive, listove brusnice, listove breze, list peršuna i ruzmarin. Ovaj čaj je formulisan u cilju prevencije različitih oblika oboljenja prostate.

Uvek se konsultujte sa svojim lekarom ako planirate da koristite bilo kakav novi suplement ili dodatak ishrani.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *