zdravstvene prednosti cimeta

Cimet se koristi vekovima i najstariji je začin poznat čoveku. Egipćani su ga smatrali dragocenijim od zlata i koristili su ga kao lek za lečenje, u kuvanju i kao sredstvo za balzamiranje.

U srednjovekovnoj Evropi, njegova ogromna popularnost i potražnja, značila je da je cimet postao jedna od prvih roba kojom se redovno trgovalo između Evrope i Bliskog istoka.

Danas se cimet koristi na različite načine uključujući proizvodnju vina, pića, parfema, sveća i naravno, kao začin u mnogim namirnicama.

Činjenice o Cimetu

Latinski naziv: Cinnamomum Zeylanicum

Porodica: Lauracae

Cimet je iz tropskog zimzelenog drveta iz porodice lovor

Aroma: sladak i mirisan

Ukus: topao i aromatičan

Osobine: analgetik, antibakterijski, antigljivično, antiinfektivno, antioksidativno, antiparazitsko, antiseptično, sedativ, stimuliše.

Cimet se smatra lekovitim za: bolove u stomaku, artritis, bolove u leđima, nadimanje, kandidu, prehladu ili grip, zatvor, koronarne probleme, dijareju, loše varenja, dismenoreju, prekomernu menstruaciju, groznicu, nadimanje, želučane poremećaje, hemoroide, hipertenziju, mučninu, paraziti, psorijazu, dijabetes tipa 2, gubitak težine.

Šta je Cimet?

Cimet potiče od kore zimzelenog drveta koje se uglavnom uzgaja u jugoistočnoj Aziji i Šri Lanki. Eterično ulje sadržano u kori (zvano cimetaldehid) je ono što cimetu daje karakterističnu aromu i ukus.

Kora se skida sa drveta, suši i umota u cevaste rolne poznate kao ‘pera’ ili štapići cimeta. Takođe se melje u prah i prodaje kao prah ili štapići.

Iako postoji verovatno stotine vrsta stabala cimeta, postoje samo 2 vrste cimeta koje se prvenstveno konzumiraju širom sveta: cejlonski cimet i cimet kasija.

Cejlonski cimet se uzgaja na Šri Lanki i naziva se „pravi cimet“. To je najviša klasa cimeta i autohtona je na Šri Lanki. U stvari, latinski naziv cinnamomum zeilanicum potiče od nekadašnjeg naziva ostrva Cejlon. Naravno, takođe zahteva višu cenu.

Kasija cimet (Cinnamomum cassia) se uzgaja širom jugoistočne Azije od blisko srodnog drveta kasije. Smatra se malo inferiornijim po ukusu od cejlonskog cimeta. Tamnije je, crvenkasto braon boje, jačeg, gorko-slatkog ukusa.

Zdravstvene Prednosti Cimeta

Zdravstvene prednosti cimeta su u poslednje vreme nedovoljno korišćene zbog velikog oslanjanja na moderne lekove.

Tek sada mi kao društvo postajemo svesniji neželjenih efekata i trajne štete koju nam mnogi od ovih lekova nanose. Prirodni zdravstveni proizvodi postaju sve popularniji, a tekuća istraživanja dokazuju koliko su oni zapravo značajni.

Cimet može pomoći u prevenciji srčanih bolesti

Bolesti srca su jedna od najvećih ubica u zapadnom društvu, uglavnom zbog ishrane sa visokim sadržajem masti koju konzumiramo. Ova zasićena mast izaziva upale u vašim unutrašnjim organima i tkivima i primarni je uzrok srčanih bolesti.

Cimet sadrži cinaldehid koji pomaže u sprečavanju oslobađanja inflamatorne masne kiseline u telu (arahidonske kiseline) čime se sprečava nepravilna upala oko zidova arterija – glavni uzrok ateroskleroze i koronarne bolesti srca.

Kontrolisanje upale i sprečavanje zgrušavanja krvi obezbeđuje dobru cirkulaciju i zdravo snabdevanje ćelija vašeg tela kiseonikom. Ovo dodatno štiti od srčanih bolesti i održava visoku metaboličku aktivnost.

Anti-inflamatorni kvaliteti cimeta su i dalje podložni daljim testovima i studijama, ali čini se da u medicinskoj profesiji ima malo argumenata da ima merljive, antiinflamatorne prednosti.

Cimet za artritis

Osim što sprečava zgrušavanje krvi i kontroliše upalu oko srca, cimet može pomoći u smanjenju bolova u mišićima i zglobovima povezanim sa artritisom zbog svojih svojstava inhibicije prostaglandina.

Istraživanje sprovedeno na Univerzitetu u Kopenhagenu dalo je obolelima od artritisa pola kašičice cimeta u prahu i jednu supenu kašiku pčelinjeg meda svakog dana pre doručka. U roku od nedelju dana, pacijenti su osetili značajno olakšanje i za samo mesec dana mogli su da hodaju bez bolova.

Cimet za dijabetes

Ljudi sa dijabetesom tipa 2 i hipoglikemijom mogu imati koristi od dodavanja cimeta u svoju hranu. Cimet oslobađa specifične polifenole za koje istraživači kažu da mogu pomoći u aktiviranju insulina u telu i transportu glukoze.

U stvari, cimet usporava brzinu kojom se stomak prazni nakon jela i smanjuje nagli porast nivoa šećera u krvi.

Bogat antioksidansima

Iznenađujuće, cimet je jedan od dostupnih izvora hrane sa najviše antioksidansa. Samo jedna kašičica cimeta sadrži onoliko antioksidativnih svojstava koliko pola šolje borovnica i puna šolja soka od nara.

Antioksidansi su neophodni za opšte zdravlje i dobrobit tela. Potreban za zdravu kožu, mišiće i kosti, dok jača imuni sistem. Oni nas štite od štetnih „slobodnih radikala“ koji se razvijaju kako trošimo energiju i kako starimo.

Do stvaranja slobodnih radikala dolazi i kroz lošu ishranu, stres, prekomerno vežbanje, pušenje, izlaganje previše suncu i određenim hemikalijama u okruženju. Što više konzumiramo prirodnih antioksidanata, slobodni radikali mogu da izazovu manje štete.

Cimet sadrži antimikrobna svojstva

Eterično ulje cimeta je prepoznato kao antimikrobno, što znači da sadrži antibakterijske, anti-gljivične i antiparazitske osobine.

Ovo može pomoći telu da se bori protiv uobičajenih gljivičnih infekcija kao što je Candida albicans, gljivica odgovorna za vaginalne gljivične infekcije i drozd (oralna gljivična infekcija).

Studija u Nemačkoj pokazala je kako je cimet potpuno potisnuo uzrok većine infekcija urinarnog trakta (bakterije Escherichia coli).

Antimikrobno sredstvo takođe može pomoći u borbi i prevenciji Helicobacter pilori (bakterije koja uzrokuje čir na želucu).

Studije su takođe dokazale da ova antimikrobna svojstva mogu delovati kao prirodni konzervans kada se dodaju hrani. Čuva hranu od kvarenja duže i poboljšava ukus.

Cimet pojačava moždanu funkciju

Možda najzanimljivija od zdravstvenih prednosti cimeta je njegova oznaka kao „hrana za mozak“. Istraživanja su otkrila da žvakanje žvakaće gume sa ukusom cimeta ili jednostavno mirisanje cimeta poboljšava pamćenje i ukupne performanse kada se od njih traži da završe određene zadatke orijentisane na mozak, kao što su pamćenje, vizuelno-motorička brzina, prepoznavanje, pažnja i fokus.

Ovim značajnim nalazima je potrebno više proučavanja, ali istraživači sada razmatraju kako bi se cimet potencijalno mogao koristiti za pomoć u funkcionisanju mozga kod starijih, pa čak i pacijenata sa Alchajmerom i drugim degenerativnim neurološkim bolestima.

Bogat esencijalnim hranljivim materijama

Cimet je prepun brojnih vitamina i minerala koji utiču na zdravlje, uključujući mangan, vlakna, gvožđe i kalcijum. Pokazalo se da jedinstvena kombinacija kalcijuma i dijetetskih vlakana smanjuje rizik od raka debelog creva.

Pored ovih važnih hranljivih materija, cimet takođe obezbeđuje prirodni resurs ugljenih hidrata, šećera, rastvorljivih i nerastvorljivih vlakana, natrijuma, vitamina, minerala, masnih kiselina i aminokiselina.

Prednosti Cimeta i Meda

Cimet i med zvuče kao odlična kombinacija. Obe su ukusne i pune hranljivih materija koje pomažu u održavanju zdravog načina života.

Med se decenijama koristi kao prirodni lek, pojačivač energije i zaslađivač. Odličan način da započnete dan je da pojedete činiju kaše pomešane sa kašičicom ili 2 meda i malo cimeta u prahu. Ukusno i veoma zdravo!

Svojstva i zdravstvene prednosti meda su veoma slične onima cimeta. Na primer, i cimet i med imaju antimikrobna svojstva. Dakle, kombinujući to dvoje, očekivali biste dvostruku korist.

Mislim da to ne mora nužno da funkcioniše na taj način i nisam pronašao nijedno potkrepljeno istraživanje koje bi dokazalo da ova dva rada zajedno pružaju bilo kakvu korist od one koju pružaju nezavisno.

Međutim, postoje slučajevi kada kombinovanje ove dve snažne hrane može izlečiti i lečiti različita stanja.

Prednosti Kombinovanja Cimeta i Meda

Kao i kod većine prirodnih proizvoda, neke od ovih zdravstvenih beneficija mogu ili ne moraju raditi za vas. Mnogi drugi spoljni i unutrašnji faktori mogu da utiču na efikasnost zajedničkog korišćenja cimeta i meda. Ali sa malo ili bez neželjenih efekata, svakako vredi pokušati.

Ja lično dodajem to dvoje zajedno i odvojeno svojim obrocima i pićima što češće mogu. Odličnog su ukusa i zdravi su za vas, što je retka kombinacija ovih dana!

Voleo bih da čujem vaše priče i iskustva o cimetu i medu. Ostavite svoje komentare ispod.

Nega kose/lečenje gubitka kose

Svojstva cimeta i meda mogu pomoći u smanjenju gubitka kose i povećanju rasta. Pomešajte maslinovo ulje, jednu kašiku meda i jednu kašičicu cimeta u prahu. Nanesite na kožu glave 15 minuta pre pranja kose.

Dobro za oralnu higijenu

Kako oba ova izvora hrane sadrže jaka, antimikrobna svojstva, mešavina ova dva je efikasna u uklanjanju bakterija iz usta, što je glavni uzrok lošeg zadaha. Jednostavno dodajte mešavinu meda i cimeta na četkicu za zube i očistite jezik kao i zube.

Možete čak pomešati sopstvenu tečnost za ispiranje usta i ispirati grlo sa njom. Dodajte ga u svoju rutinu oralne higijene jednom nedeljno i odmah ćete primetiti razliku.

Prirodni tretman artritisa

Anti-inflamatorna svojstva cimeta i meda (prostaglandina) čine ga idealnim za lečenje bolova, bolova i otoka, a posebno za obolele od artritisa.

Univerzitet u Kopenhagenu u Holandiji davao je obolelima od artritisa pola kašičice cimeta u prahu i jednu kašiku pčelinjeg meda svakog dana pre doručka. U roku od nedelju dana, pacijenti su osetili značajno olakšanje i za samo mesec dana mogli su da hodaju bez bolova.

Cimet i med za snižavanje nivoa holesterola

U kombinaciji sa zdravom ishranom, dodavanje cimeta i meda vašoj hrani ili ispijanje toplog napitka koji sadrži oba proizvoda može pomoći u smanjenju nivoa lošeg holesterola i promovisanju dobrog holesterola u telu.

Ovo je očigledno korisno za srce jer pomaže u sprečavanju blokiranih arterija koje mogu dovesti do moždanog udara, srčanog udara i kardiovaskularnih bolesti.

Promoviše jači imuni sistem

Med i cimet su efikasni u jačanju imunološkog sistema tela. Njegova antimikrobna svojstva pomažu u zaštiti tela od napada bakterija i virusa.

Istraživači su otkrili da med ima različite vitamine i gvožđe u velikim količinama i njegova upotreba jača bela krvna zrnca. Ova dva kombinovana se takođe mogu koristiti za lečenje virusa prehlade i gripa.

Ne samo da će cimet i med ojačati imuni sistem tela, već će vam dati i energiju. Otkako sam u svoje obroke uključio prirodni med i cimet u prahu, osećam se mnogo življe i energičnije. Jedva da se ikada osećam umorno i tromo.

Dobro za creva

Problemi sa želucem i crevima mogu imati koristi od konzumiranja cimeta i meda. Pomažu u uklanjanju i sprečavanju stvaranja jakih gasova koji mogu izazvati bol u stomaku, loše varenje, nadimanje i infekcije bešike.

Lečenje uboda i ujeda

Lečite ubode pčela i ujede insekata prirodnom, umirujućom pastom. Pomešajte kašičicu cimeta sa jednim delom meda i dva dela vode. Nanesite na zahvaćeno područje i ostavite. Anti-inflamatorna svojstva će raditi svoju magiju, umirujući i hladeći područje.

Prirodni proizvod za negu kože

Pasta od meda i cimeta se takođe može koristiti za lečenje kožnih oboljenja kao što su bubuljice i akne. Nanesite mešavinu meda i cimeta na lice i ostavite 15 minuta. Pasta će izvući nečistoće sa kože ostavljajući je čistom i svežom.

Štapići Cimeta

Štapići cimeta potiču od osušene kore raznih stabala lovora iz porodice cimeta.

Drveću je dozvoljeno da raste otprilike 2 godine, naraste na oko 9-15 metara pre berbe. Zatim se seku blizu zemlje tako da se izdanci formiraju iz korena i ponovo će rasti sledeće godine.

Kora se zatim skida, suši, valja i presuje. Prirodno se uvija da formira pero ili cevasti oblik poznat kao štapići cimeta. Razlikuju se po veličini, ali dužina od 2 do 10 centimetra je norma.

Ostavljeni takvi kakvi jesu, štapići cimeta se mogu koristiti kao ukras pićima i desertima, koristiti kao štapić za mešanje toplih napitaka ili se koriste za infuziju vrućih tečnosti. Savršeni su za rendanje i upotrebu u receptima ili za ukrašavanje ukusnog kapućina.

Ove poslastice su takođe korišćene za žvakanje, kako bi pomogli pušačima da odbace naviku pušenja.

Oni će dugo ostati sveži ako se čuvaju u hermetički zatvorenim kontejnerima. Idealno na hladnom, tamnom i suvom mestu. Ovo važi za čuvanje bilo kog začina.

Dobra vest je da štapići cimeta ne koštaju previše i da ih možete nabaviti u svojoj lokalnoj prodavnicu zdrave hrane ili naručini na mreži.

Cimet i Gubitak Težine

Gubitak težine je uvek emotivan problem i ljudi su uvek zainteresovani za načine na koje mogu da izgube težinu.

Ne mešajte gubitak težine sa dijetom. Dijeta je kada treba da smršate u kratkom vremenskom periodu. Što se mene tiče, gubitak težine je kada promenite svoje navike u ishrani i način života da biste postigli dugoročni rezultat.

Samim konzumiranjem cimeta nećete izgubiti težinu. Međutim, svojstva cimeta, u kombinaciji sa drugom hranom koju jedete i vežbanjem, mogu efikasno promovisati gubitak težine.

Pre svega, cimet je moćan začin koji ubrzava metabolizam u telu. Viši metabolizam omogućava telu da brže i efikasnije sagoreva kalorije.

Studija koju je sprovelo Ministarstvo poljoprivrede u SAD-u objavila je da konzumiranje samo jedne i po kašičice cimeta dnevno može povećati metabolizam tela čak 20 puta u odnosu na prirodnu brzinu.

Svet dijabetičara, posebno u Kini i na Dalekom istoku, već neko vreme zna efekat cimeta na kontrolu nivoa šećera u krvi i pomoć insulinu kod dijabetesa tipa 2 (koji je najčešći tip dijabetesa, koji pogađa 90% dijabetičara).

Dakle, kako ovaj odnos utiče na gubitak težine? Pa na primer; kada jedemo, telo većinu hrane pretvara u glukozu, koja se zauzvrat koristi za hranjenje našeg mozga i mišića i daje nam energiju.

Ako jedemo previše ili jedemo hranu bogatu zasićenim mastima, naša tela postaju preplavljena viškom šećera u krvi. Telo reaguje tako što ispumpava dovoljno insulina za borbu protiv skoka šećera u krvi. Ako se ne proizvodi dovoljno insulina, veliki deo glukoze se skladišti kao mast.

Svojstva sadržana u cimetu pomažu da se osigura da telo nastavi da proizvodi dovoljno insulina i da ono što je tamo bude efikasnije, da kontroliše skokove šećera u krvi, što zauzvrat sprečava da se previše glukoze pretvori u mast.

Jednostavno rečeno, što je niži nivo šećera u krvi, manja je verovatnoća da ćemo osećati glad, jer to pokreće mozak da nam kaže da li treba da jedemo ili ne. Dakle, manje je verovatno da ćemo prežderati hranu jer nećemo imati te muke gladi koje se oslobađaju iz mozga.

Jednom kada počnete da razumete odnos između mozga i tela, shvatate zašto jedemo hranu koju jedemo, a ponekad i zašto jedemo previše.

To je fascinantna tema koju sam upravo dotakao, ali nadam se da možete videti kako začin poput cimeta može pomoći u gubitku težine.

Cimet i gubitak težine svakako nisu samostalno rešenje, ali to je još jedan izvor hrane od kojeg možete imati koristi da pomognete da smršate ili zadržite težinu. Ne samo to, dobijate i sve druge zdravstvene prednosti cimeta.

Ako imate bilo kakvih pitanja ili komentara, ostavite ih ispod.

Neželjeni Efekti Cimeta

Na sreću, neželjeni efekti cimeta su mali i izuzetno retki.

Kasia cimet, koji je najpopularniji cimet, sadrži hemikaliju zvanu kumarin koja može biti otrovna ako se konzumira u velikim količinama.

Cejlonski cimet, koji se smatra „pravim cimetom“, sadrži vrlo malo kumarina i smatra se savršeno bezbednim. Preporučena doza bilo kog cimeta je otprilike 1 do 2 kašičice dnevno.

Medicinski problemi mogu se pojaviti ako se ljudi zanesu zdravstvenim prednostima cimeta i počnu da konzumiraju mnogo više nego što je preporučeno. Kao što izreka kaže; „previše svega je loše za vas“, a ovo se ne razlikuje od cimeta.

Toksičan efekat predoziranja cimetom može dovesti do određenih zdravstvenih problema, uključujući:

Neko ko pati od problema sa bubrezima, može doživeti delimično ili potpuno gašenje bubrega zbog prekomerne konzumacije cimeta.

Previše cimeta u kombinaciji sa lekovima za razređivanje krvi može dovesti do prekomernog krvarenja.

Cimet u prahu može izazvati alergijsku reakciju, što dovodi do svraba, osipa i opšte iritacije kože.

Predoziranje cimetom može dovesti do ubrzanog otkucaja srca i dispneje (što je respiratorni poremećaj).

Iako je savršeno bezbedno u malim količinama, žene koje su ili trudne ili doje, treba da konzumiraju manje cimeta od preporučene doze.

Mešanje cimeta sa biljem i drugim začinima može imati nepoznatu reakciju, kao i kombinovanje sa lekovima. Mogućnosti neželjenih efekata ovde su beskrajne i takođe male. Zdrav razum i razuman pogled će vas obično sprečiti da se razbolite ili doživite bilo kakve neželjene reakcije.

Ono što je jasno, prednosti cimeta daleko nadmašuju sve moguće nuspojave i nadamo se da nećete biti sputani u uživanju u ovom divnom začinu.

Zdravstvene prednosti cimeta su brojne i u njima možete uživati svaki dan.

Zdravstvene prednosti cimeta dolaze na mnogo načina. Lako je koristiti cimet u ishrani. Dugo se koristio kao začin za hranu. Dokazano je da pomaže vašem telu u borbi protiv bolesti. Osigurava da vaše telo ostane zdravo sprečavanjem bolesti. Potrebno je da koristite samo malu količinu začina cimeta u svojoj hrani i to osigurava da svakodnevno uživate u njegovoj dobrobiti.

Glavne Zdravstvene Prednosti Cimeta

  • Cimet pomaže u smanjenju ćelija raka u vašem telu. Možete uzimati cimet u tri obroka svaki dan i kloniti se raka. Takođe možete koristiti cimet da sprečite rak koji je opasna bolest koja svakodnevno oduzima živote mnogih ljudi. Cimet, međutim, ne leči rak, ali vam može pomoći da smanjite proliferaciju izazvanu bolešću.
  • Cimet vam pomaže da smanjite rizik od dijabetesa i kardiovaskularnih problema. Možete uzimati tečnosti sa ekstraktom cimeta kako biste sprečili ova zdravstvena stanja, posebno ako ste gojazni. Samo treba da uzmete kašičicu cimeta i dodate u piće. Ovo je jednostavan način da vam pomognemo da uživate u zdravstvenim prednostima cimeta.
  • Možete samleti cimet da dobijete vlakna. Mleveni cimet vam pomaže da svakodnevno unosite preporučenu količinu vlakana. Možete dodati kašičicu mlevenog cimeta u šolju kafe ili čaja. Ovo će povećati vaš svakodnevni unos vlakana što će obezbediti pravilno varenje i smanjiti stomačne probleme.
  • Cimet daje vašem telu kalcijum koji je neophodan za vaše kosti i zube. Obavezno uzmite kašičicu mlevenog cimeta da biste svom telu dali pravu količinu kalcijuma. Ovo će osigurati da ostanete zdravi i jaki.
  • Deluje i kao dobar konzervans za hranu. Možete dodati cimet u hranu da biste sprečili rast bakterija i održali hranu svežom neko vreme.
  • Cimet je takođe dobar za vaše pamćenje. Možete poboljšati svoje pamćenje uzimajući malo cimeta svaki dan.
  • Cimet pomaže da se poboljša cirkulacija krvi. Ovo smanjuje vaše šanse da dobijete srčani udar.
  • Jedete cimet da biste smanjili bol i ukočenost mišića. Bolovi u zglobovima takođe mogu nestati ako svakodnevno koristite cimet.
  • Možete koristiti cimet i med za lečenje ujeda insekata. Pomaže vam da smanjite svrab koji može biti uzrokovan ugrizima.

Zaključak

Kao što vidite, zdravstvene prednosti cimeta pokrivaju širok spektar zdravstvenih problema. Verovatno niste imali pojma da ovaj bezopasni, zanemareni začin može poboljšati vaše opšte zdravlje i blagostanje.

Ako ste zainteresovani da ga dodate svojoj svakodnevnoj potrošnji, postoji mnogo načina da ga uključite u kuvanje ili jednostavno uzmete prirodnu kapsulu cimeta.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *